Jak wybrać prawnika lub mediatora, żeby nie żałować?

temida

Czy wysoka cena usługi prawniczej zagwarantuje pozytywny rezultat?

Oczywiście, nie ma nic złego w godziwym wynagradzaniu wybitnych specjalistów. Zwłaszcza za profesjonalnie wykonaną usługę i rozwiązanie poważnego problemu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, żebyś wybrał właściwą osobę do wykonania właściwego zadania.

Zacznijmy od najbardziej poważnych sytuacji życiowych: proces karny, rozwód czy znaczna kwota o którą toczy się spór. Wszystkie te sprawy mogą prowadzić zarówno adwokaci jak i radcy prawni. Niekiedy sprawę można też ugodzić poprzez mediację – ale o tym wspomnę na końcu wpisu.

Im więcej spraw jednocześnie prowadzi adwokat/radca prawny – tym szybciej zdobywa cenne doświadczenie. Ale z drugiej strony istnieje zarazem większe ryzyko, że Twojej sprawie nie poświęci takiej ilości uwagi, jakiej byś sobie życzył. Jeżeli decydujesz się na usługi zapracowanego prawnika to jednym z kluczowych czynników sukcesu może być jego zespół. Przede wszystkim mam tu na myśli wspólnika lub aplikanta, który pomoże mu prowadzić Twoją sprawę. Nie lekceważyłbym wkładu pracy tej ostatniej z wymienionych osób. Uważam, że wygranie najpoważniejszej batalii sądowej w moim życiu, dokonało się przy znacznym udziale aplikantki. Prawnik-stażysta może pełnić ważną rolę w postępowaniu poprzez:

  1. Istotny wkład we właściwe redagowanie dokumentów procesowych i przygotowywanie dowodów.
  2. Dodatkową kontrolę w zakresie terminowego składania pism procesowych.
  3. Balansowania ewentualnej rutyny – świeżym spojrzeniem i zaangażowaniem.
  4. A przede wszystkim dobrą komunikację. Rozwinę ten temat już w kolejnym akapicie.

Nikt nie zna sprawy tak dobrze jak Ty. Wiedza którą posiadasz może mieć kluczowe znaczenie dla przebiegu i wyniku sprawy. Ale skąd możesz wiedzieć, że z pozoru mało istotny szczegół, może mieć decydujące znaczenie? Dużo rozmawiaj ze swoim prawnikiem, a jeżeli nie ma takiej możliwości, to z jego aplikantem. To Ty ostatecznie poniesiesz konsekwencje takiego czy innego rozstrzygnięcia sporu przez Sąd. Pomoc prawna jak sama nazwa wskazuje – jest tylko pomocą.

Ponieważ nawet jeżeli kancelaria „przegra” sprawę, to największe konsekwencje poniesie jej klient.

Teraz przejdźmy do obszaru, który o ile jest dobrze prowadzony – może uchronić nas przed tym wszystkim o czym pisałem powyżej. Mam na myśli korzystanie z pomocy prawnej na długo wcześniej – zanim w ogóle pojawi się widmo procesu sądowego.

Warto wiedzieć do kogo zwrócić się o porady prawne m.in. w zakresie:

  1. Przygotowania umów
  2. Przygotowania do zmian (jak np. opracowanie operatu przed wejściem w życie słynnego „RODO”)
  3. Konsultacji przed podjęciem niektórych czynności prawnych

Pierwszym naturalnym źródłem wyboru odpowiedniej osoby – są oczywiście Twoje osobiste doświadczenia z wcześniejszej współpracy czy polecenia. Zwróć jednak uwagę na to, że sukces w jednej sprawie nie gwarantuje takiego samego rezultatu w innej.  Dobrze jest wiedzieć do kogo w konkretnej sytuacji się zwrócić. Czyli kto jest specjalistą w danej dziedzinie prawa. W przypadku radców prawnych sprawa może być łatwiejsza.  Radcy prawni, poza prowadzeniem kancelarii – często pracują na etatach w różnych instytucjach lub firmach. Charakter działalności podmiotu u którego pracują już wiele podpowie Ci odnośnie tego, jakiego rodzaju problemy prawne ta osoba na co dzień może rozwiązywać.

Kolejna wskazówka na temat specjalizacji adwokata czy radcy prawnego, to lista mediatorów stałych. Mam na myśli listy, które prowadzą Sądy Okręgowe. Cześć prawników decyduje się prowadzić podobną działalność niezależnie od tego, że reprezentują strony na sprawach sądowych (oczywiście inne strony – co jest jednym z warunków ich udziału w mediacji). Jeżeli już adwokat lub radca prawny zostaje wpisany na listę mediatorów stałych, to obok wpisu znajdują się informacje na temat tego, jakiego rodzaju mediacje zadeklarował się prowadzić. Dla mnie jest to istotna wskazówka na temat tego w czym ta osoba czuje się być najlepszym specjalistą. Albo inaczej mówiąc – jakiego rodzaju zagadnienia prawne najbardziej go interesują.

I tym samym przeszliśmy pomyślnie do mediacji, które powodują trochę zamieszania w tytule niniejszego artykułu. Otóż mediator niekoniecznie musi być prawnikiem. W tym zawodzie pracują również psycholodzy, przedsiębiorcy i osoby wnoszące do środowiska różne inne doświadczenia.  Wśród których można znaleźć bardzo dobrych mediatorów, ponieważ najważniejsze w tej profesji-  są umiejętności miękkie. A głównie zdolności pohamowania własnego ego i słuchania. Umiejętności takiego poprowadzenia rozmowy, żeby wydobyć z ludzi ich najlepsze cechy. W sytuacjach dla tych osób bardzo stresujących – w których na początku nastawieni są na konfrontację.

W każdym razie aby uzyskać wpis na listę mediatorów stałych przy Sądzie Okręgowym, nie trzeba spełniać tak  szczególnych warunków, jak to ma miejsce w przypadku adwokatów i radców prawnych. Stąd też wybór dobrego mediatora może nastręczać największych trudności.

Na co zatem zwracałem uwagę, gdy potrzebowałem skorzystać z pomocy mediatora?

Moja sprawa dotyczyła sporu przedsądowego. Chciałem zawrzeć ugodę zamiast kierować sprawę do sądu. Dlatego pierwszą rzeczą, na którą zwróciłem uwagę była forma kontaktu mediatora ze mną i z drugą stroną. Czy mediator podejmie się kontaktu z drugą stroną i zaproponuje mediację? W jakiej formie zamierza to zrobić? Czy zaproponuje drugiej stronie podział kosztów mediacji w równych częściach? Jak sobie wyobraża przebieg mediacji i swoją rolę jako mediatora?

Nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi na to, co okaże się w danej sytuacji skuteczne. Można jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów:

  1. Czasem (chociaż nie zawsze) lepiej jest, gdy pierwszy krok w kierunku drugiej strony w naszym imieniu wykona mediator. Powinien on w takim wypadku dostosować formę kontaktu do rodzaju sporu i relacji pomiędzy nami a oponentem. Oczywiście – najłatwiej dla mediatora będzie wysłać pismo – i obciążyć nas już tym (często niemałym) kosztem. Ale telefon do drugiej strony daje często o wiele większe spektrum możliwości. A przez to większe szanse na sukces. Jeżeli dla mediatora perspektywa wykonania telefonu do drugiej strony, powoduje wystąpienie zimnego potu na czole – to zastanawiałem się nad jedną rzeczą: jakie umiejętności interpersonalne posiada ta osoba?
  2. Koszty mediacji można pokryć w częściach równych, ale strony mogą umówić się inaczej. Dla mnie było ważne, żeby mediator spróbował uzyskać od drugiej strony akceptację połowy kosztu mediacji. Pomijając aspekt finansowy – nie chciałem żeby oponent był na pozycji strony, która nie zainwestowała swoich środków i łatwiej im będzie wstać od stołu, gdy sprawy pójdą nie po ich myśli.
  3. Czy podczas pierwszego kontaktu, mediator powtarzał tylko obowiązkowe formułki i cytował mi definicję mediacji? Czy też rozmawiał ze mną w taki sposób jakby wiedział co i jak chce robić?

Reasumując – skorzystanie z usługi osoby wykonującej wolny zawód do wykonania określonego zadania – wiąże się oczywiście z reputacją tej osoby. Ale przypadku braku informacji z pierwszej ręki – możesz pokusić się o znalezienie właściwej osoby – chociaż będzie się to wiązało z większym nakładem pracy.

Spis wszystkich artykułów

Bezpłatny newsletter

Zapoznałem się z treścią zgody na przetwarzanie danych osobowych i oświadczam zgodnie z jej brzmieniem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *